Türkiye Cumhuriyeti

Riga Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Türkiye, Letonya Cumhuriyetini 1925 yılında tanımıştır. Ülkemizin üç Baltık ülkesine de akredite ilk diplomatik temsilciliği Elçilik seviyesinde 1929 yılında Riga’da kurulmuştur. Riga’daki ilk Elçiliğin misyon şefliğine Maslahatgüzar olarak İbrahim Osman Bey atanmıştır. Dönemin Estonya Cumhurbaşkanı Konstantin Pats’ın talebi üzerine Riga’da kain elçilik 1935 yılında Estonya’nın başkenti Tallin’e taşınmış ve misyon şefliğine Elçi Nuri Batu atanmıştır.

Letonya Cumhuriyeti Parlamentosu’nun Sovyetler Birliği’nin baskısı altında 21 Haziran 1940 tarihinde aldığı Sovyetler Birliği’ne katılma kararı ve Sovyetler Birliği’nin sözkonusu kararı 5 Ağustos 1940’da kabul ederek Letonya’yı ilhak etmesi ve İkinci Dünya Savaşı’nı takiben Letonya'nın 1944 yılında Sovyetler Birliği’nce yeniden işgal ve ilhakı Türkiye tarafından de jure olarak tanınmamıştır.

Sovyetler  Birliği'nin  parçalanması sürecinde 4 Mart 1990'da bağımsızlığını ilan eden Letonya ile  diplomatik ilişkilerimiz 3 Eylül 1991'de Riga'da yayınlanan ortak bildiriyle yeniden kurulmuştur.

29 Eylül 2005 tarihinde Blaumana iela, 5a, Riga adresindeki geçici kançılaryasında hizmete başlayan Büyükelçiliğimiz, 2008 yılında mevcut binasına taşınmıştır.