Türkiye Cumhuriyeti

Riga Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Önemli - Letonya'ya Diğer Schengen Ülkelerinden Alınan Vizeler Ile Seyahat Edecek Olan Vatandaşlarımıza Duyuru , 12.05.2009

Değerli Vatandaşlarımız,

Bilindiği üzere, Schengen sistemine dahil ülkelerin herhangi birinden alınan vize ile, vizenin geçerlilik süresi boyunca diğer Schengen ülkelerine de seyahat etmek mümkündür. Letonya da, 2007 yılında bu sisteme dahil olmuştur.

Bununla birlikte, Schengen vizesinin itasından sonra pasaport değiştirildiği takdirde, Letonya'ya, üzerinde vize bulunmayan yeni pasaporta ilaveten, üzerinde Schengen vizesi bulunan eski pasaportun ibraz edilmesi suretiyle giriş yapılması mümkün bulunmamaktadır

Bu sebeple, Letonya'ya seyahat edecek vatandaşlarımızın, varsa eski Schengen vizelerini mutlaka yeni pasaportlarına aktarmaları ve yeni pasaportlarının geçerlilik süresinin, Letonya'dan çıkış yapılacağı tarihi en az üç ay aştığını kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

Örneğin, Letonya'ya 12 Mayıs 2009 tarihinde iki aylık bir süre için (12 Temmuz 2009 tarihine kadar kalmak üzere) giriş yapan hususi pasaport hamili bir vatandaşımızın pasaportunun, çıkış tarihinden itibaren üç ay, yani en az 12 Ekim 2009 tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, Leton makamları ülkeye giriş izni vermemektedirler.

Letonya'ya girişlerde veya bu ülkeden transit geçişlerde sorunla karşılaşılmaması için bu noktalara dikkat edilmesi önemle duyurulur.

T.C. Riga Büyükelçiliği
Konsolosluk Şubesi