Türkiye Cumhuriyeti

Riga Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halk Oylamasina İlişkin Duyuru, 16.02.2017 , 16.02.2017

Anayasa Değişikliği Halkoylamasının ülkemizde 16 Nisan 2017 tarihinde yapılmasının kararlaştırılması çerçevesinde, yurt dışı temsilciliklerimizde oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 9 Nisan Pazar günü bitecektir. Gümrük kapılarında ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecektir.

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yurtdışı temsilciliklerimizde sandık kurulması için gereken asgari seçmen sayısının ülke genelinde 500 olarak belirlenmesine yönelik kararı nedeniyle Büyükelçiliğimizde sandık kurulmayacak olup, Letonya’da mukim ve yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız gümrük kapılarında veya sandık kurulan herhangi bir yurtdışı temsilciliğimizde oy kullanabileceklerdir. Yurtdışındaki tüm temsilciliklerimizde oy verme saatleri hafta içi ve hafta sonu 09:00-21:00 olarak düzenlenmiştir. Dış temsilciliklerimizde hangi günlerde oy verilebileceği Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Vatandaşlarımızın oy vermeyi planladıkları temsilciliğimizden hangi günlerde oy kullanabileceklerine ilişkin bilgi almaları yerinde olacaktır.

 

Yurtdışı ilçe seçim kütüğü 18 Şubat Cumartesi günü saat 18:00’de (TSİ) ilan edilecektir. Yurtdışında yaşayan seçmenler yurtdışı ilçe seçim kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını www.ysk.gov.tr adresinden kontrol edebilecek ve olabilecek itirazlarını 18-26 Şubat arasında dış temsilciliklerimize şahsen başvurarak yapabileceklerdir.

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla YSK tarafından +90 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi'' oluşturulmuştur.

Anılan Çağrı Merkezi 17 Şubat'a kadar hafta içi hergün Türkiye saati ile 09:00 - 18:00, 17 Şubat - 17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecektir.

Halkoylaması süreci ile seçmen işlemleri hakkında Yüksek Seçim Kurulu’nun www.ysk.gov.tr adresinden ayrıntılı bilgi edinilmesi mümkündür.