Türkiye Cumhuriyeti

Riga Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Ekonomik İlişkiler , 14.03.2016

Ekonomik İlişkiler

 

Letonya ile ikili ekonomik ilişkilerin yasal çerçevesi, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması dahil büyük oranda tamamlanmıştır. Letonya ile “Ekonomik ve Ticaret Ortak Komisyonu (JETCO)” kurulmasına ilişkin anlaşma dönemin Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins’in 16-17 Nisan 2014 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret sırasında  imzalanmıştır.

 

2014 yılı verilerine göre, ikili ticaret hacmi 361,3 milyon Dolar’dır. İhracatımız 193,5 milyon Dolar, ithalatımız ise 167,8 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir.

 

Ülkemiz Letonya’nın 17’inci ihracat ve 22’nci ithalat ortağıdır. 

 

Başlıca ihracat kalemlerimiz, otomotiv yan sanayi, sentetik ipliklerden dokunmuş mensucat, altın mücevherat, hazır giyim, mineral yağlar, makine halıları, merkezi ısıtma kazanları, radyatörler, ambalaj malzemeleri ve kablolardır.

 

İthal ettiğimiz başlıca ürünler ise hurda demir/çelik külçeler, petrolden elde edilen yağlar, canlı büyükbaş hayvanlar, kontrplaklar ve kaplamalı levhalardır

 

Letonya’da kayıtlı 51 Türk firması bulunmaktadır. Türk yatırımları, turizm, lokantacılık, eğitim, lojistik, inşaat, havaalanı işletmesi, yer hizmetleri sektörlerinde  yoğunlaşmıştır. Bunlar arasında THY, TAV ve HAVAŞ gibi firmalar da yer almaktadır. Letonya’daki yabancı yatırımlar açısından Türkiye 45. sıradadır.

 

Türk-Leton İş Konseyi’nin kuruluş anlaşması 1997 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı arasında imzalanmıştır. Halihazırda Türk-Leton İş Konseyi Türk Eşbaşkanı, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Kaptan; Leton Eşbaşkan ise Triniti hukuk firması ortaklarından Anri Leimanis’tir.

Baltık ülkelerinden sorumlu olmak üzere Vilnius Büyükelçiliğimizde göreve başlayan Ticaret Müşavirimiz Muhammet Karakaya, 14 Ağustos 2015 tarihi itibariyle Letonya Cumhuriyeti nezdinde akredite olmuştur.