Türkiye Cumhuriyeti

Riga Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Letonya'nın siyasi yapısı, 14.03.2016Letonya'nın siyasi yapısı

 

Ülkede siyasi otoritenin başı Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlığı görev süresi dört yıldır. 

Mevcut Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis, Letonya Parlamentosu'nda 3 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimler sonucunda Cumhurbaşkanlığı'na seçilmiş olup, 8 Temmuz 2015 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştır.

 

Letonya kanunlarına göre, Cumhurbaşkanı, 100 üyeli Parlamento'da yapılan gizli oylama sonucu en az 51 olumlu oyla, dört yıllık bir görev süresi için seçilir; ardışık sekiz yıldan fazla bu görevde kalamaz.

 

Cumhurbaşkanı adayları, en az 40 yaşında ve üniversite mezunu olmak zorundadırlar. Cumhurbaşkanı, aynı zamanda başka bir ülkenin vatandaşı olamaz; başka herhangi bir görevi yürütemez.

 

Leton Anayasası uyarınca, Cumhurbaşkanı uluslararası ilişkilerde devleti temsil eder; Letonya'nın diplomatik temsilcilerini atar ve yabancı temsilcileri kabul eder; Milli Güvenlik Konseyi'ne başkanlık eder; Parlamento'nun uluslararası anlaşmalara ilişkin aldığı kararları uygular; barış zamanında Leton Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı'dır ancak savaş zamanında bir Başkomutan atar; Parlamento kararına bağlı olarak yabancı devletlere savaş ilan eder; Parlamento'nun feshedilmesini halkoylamasına sunabilir. Cumhurbaşkanlığı görevlerinin yerine getirilmesi konusunda siyasi sorumluluk Hükümete aittir. Cumhurbaşkanı, görev süresinin sonunda başka bir devletin hizmetine giremez.           

 

Parlamenter demokrasiyle yönetilen Letonya'da 100 sandalyelik Saeima (Parlamento) 4 yılda bir yenilenir. Ülkede son olarak 4 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimler sonucunda, Uyum Merkezi % 23,1; Birlik % 21,7; Yeşiller ve Çiftçiler Birliği % 19,6; Ulusal İttifak % 16,5 oranında oy elde etmişlerdir. Yeni kurulan “Letonya için Kalbimizden” ve “Letonya'nın Bölgeleri İttifakı” partileri ise sırasıyla % 6,8 ve % 6,5 oy oranı elde ederek % 5 seçim barajını aşmış ve Parlamento’ya girmeyi başarmışlardır.

 

Letonya eski Başbakanı Laimdota Straujuma'nın 7 Aralık 2015 tarihinde istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Maris Kucinskis 11 Şubat 2016 tarihinde Leton Meclisi'inde(Saeima) yapılan olağanüstü oturumda 60 lehte oya karşı 32 aleyhte oyla güvenoyu alarak eski Başbakan Straujuma’dan görevi devralmıştır. 

 

Letonya'nın siyasi sistemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılardan yararlanılabilir:

 

Cumhurbaşkanlığı İnternet Sitesi: www.president.lv

Başbakanlık İnternet Sitesi: www.mk.gov.lv

Parlamento İnternet Sitesi: www.saeima.lv